Det verkar så om man ser i media.
I P1morgon diskuteras “hot” hit och dit i samband med varg med en otroligt idiotisk jämförelse och slutsats.
På Brännpunkt har “de fyra” en bra artikel. Samtidigt på DN Debatt skriver forskare om den skandinaviska vargstammens behov. Gissa om några puckon kommer försöka utnyttja det här till att hävda att eftersom det är samma vargar så räcker det att de finns i Ryssland, suck.
I Riksdagen debatterades vargjakten, något som faktiskt gjorde mig fysiskt illamående, hur mycket falsk okunnig egoistiskt infantil politikerdynga orkar man med på en gång. Min gräns gick vid mindre än den dosen i alla fall.
Om man läser en artikel om det i stället för lyssnar på skiten så blir det mer uthärdligt men man lär sig inte den deprimerande läxan om politikernas mentala nivå lika effektivt.
Den “riktiga” Vargens Dag var i fredags med olika stillsamma informativa evenemang. En “utomstående” bloggare skrev om det som var i Nora.
På annat håll var man ute i skolorna, bra initiativ.
Åh, jag glömde, som traditionen bjuder efter varje licensjakt på varg som ska öka “acceptansen” så lämnar tjuvskyttarna en varg som man ska hitta, bara för att säga fuck you, vi dödar vidare som vi vill.
February 8, 2011
Är det Vargens Dag i dag?
59 Comments »
No comments yet.
RSS feed for comments on this post. TrackBack URL